Podczas ciąży bardzo ważne jest odżywanie kobiety, ponieważ białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne odpowiadają w dużym stopniu za rozwój dziecka. Powinno się spożywać około 5-6 posiłków dziennie, mniejszymi porcjami niż zazwyczaj. Należy urozmaicać swój jadłospis, żeby dostarczyć dziecku wszystkiego co potrzebuje i powinno starać się jeść owoce, warzywa, nabiał, chude mięso.
- BIAŁKO - jest bardzo ważnym składnikiem dla rosnącego dziecka. Od około czwartego miesiąca ciąży zapotrzebowanie na białko wzrasta do ok. 80 - 100 g na dzień. Białko pochodzenia zwierzęcego jest korzystniejsze, np. mięso, ryby, jajka, przetwory mleczne. Do produktów roślinnych zaliczamy: produkty zbożowe, kukurydzę, ryż, chleb gruboziarnisty, rośliny strączkowe.

- TŁUSZCZE - trzeba pamiętać, że tłuszcze nie służą dobrze dziecku, należy więc na nie uważać. Najlepiej jest spożywać chude mięso, ryby, chude mleko, chude przetwory mleczne.

- WĘGLOWODANY - to różne cukry, skrobie, ich nadmierne spożycie prowadzi do otyłości. Poza tym za duża ilość cukrów wpływa na rozwój próchnicy na co kobieta w czasie ciąży jest bardzo narażona. Dobrze jest w czasie ciąży jeść chleb chrupki. Zamiast ziemniaków spożywać ryż, który zawiera błonnik. Jedzenie powinno być stosunkowo naturlane i zawierać jak najmniej środków chemicznych.

- WITAMINY - jak wiadomo są bardzo ważne i potrzebne dla prawidłowego rozwoju organizmu, możemy je dostarczać w postac sztucznej(tabletki, pigułki witaminowe), ale wszystkie witaminy można dostarczyć organizmowi poprzez odpowiednią diete. Powinno się spożywać dużą ilość świeżych owoców, surowych warzyw, świeżych soków. W codziennym jadłospisie kobiety w ciąży powinny się znaleźć: mleko, jajka, ser, warzywa, owoce, mięso lub ryby, przetwory mleczne. Przed przyjmowaniem witamin w postaci tabletek lub płynów wzmacniających zawsze należy skonsultować się zlekarzem ginekologiem.
- MINERAŁY I PIERWIASTKI ŚLADOWE - są bardzo potrzebne organizmowi. Jednak większość jest dostarczana wraz z pożywieniem. Podczas ciąży organizm potrzebuje przede wszystkim fosforu wapnia i żelaza. Wapno można znaleźć w serach twardych, mleku, produktach mlecznych, brokułach, szpinaku, szczypiorku, pietruszce. Fosfor występuje praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Źródłem żelaza może być mięso, ryby, szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy. Podczas ciąży bardzo ważne jest aby zmniejszyć dzienne zapotrzebowanie na sól kuchenną do minimum.

- NAPOJE - dziennie powinno się spożywać minimum około 1.5 litra płynów. Powinno pić się pół litra mleka dziennie. Powinno się pić również soki owocowe, wodę mineralną, herbatki owocowe. Nie powinno się pić kawy, albo zmniejszyć spożycie to do minimum, ponieważ kofeina zawarta w kawie jest szkodliwa dla dziecka.
ciąża objawy ciąży objawy ciąży objawy koziej grypy zakłady bukmacherskie